Ależ wieje!

Listen to the news – good quality audio. Download
Listen to the news – best quality audio. Download on Patreon

Ostatnio w Polsce wieje bardzo silny wiatr. Recently the wind in Poland blows very heavily.

Straż pożarna ma bardzo dużo pracy. The fire service has got loads of work.

Cały czas drzewa się przewracają, znaki drogowe też i zalecane jest nie wychodzić z domu. Trees are continuously falling, traffic signs too and it’s recommended not to go out.

Cztery osoby już zostały zabite. Four persons have been killed.

Z jaką prędkością wieje? What’s the velocity of the wind?

To zależy od regionu. It depends on the region.

Na południu Polski jest to siedemdziesiąt kilometrów na godzinę. In the south of Poland it’s seventy kilometers per hour.

W innych miejscach raczej pięćdziesiąt. In other places it’s rather fifty.

Wszyscy Polacy dostali SMS-a z informacją, że na dworze jest niebezpiecznie i że lepiej jest zostać w domu. All the Poles have received a text message with information saying that it’s dangerous outside and that it’s better to stay at home.

Too fast? Listen to the news in slow pace. Download on Patreon

Ostatnio w Polsce wieje bardzo silny wiatr. Straż pożarna ma bardzo dużo pracy. Cały czas drzewa się przewracają, znaki drogowe też i zalecane jest nie wychodzić z domu. Cztery osoby już zostały zabite. Z jaką prędkością wieje? To zależy od regionu. Na południu Polski jest to siedemdziesiąt kilometrów na godzinę. W innych miejscach raczej pięćdziesiąt. Wszyscy Polacy dostali SMS-a z informacją, że na dworze jest niebezpiecznie i że lepiej jest zostać w domu.

Recently the wind in Poland blows very heavily. The fire service has got loads of work. Trees are continuously falling, traffic signs too and it’s recommended not to go out. Four persons have been killed. What’s the velocity of the wind? It depends on the region. In the south of Poland it’s seventy kilometers per hour. In other places it’s rather fifty. All the Poles have received a text message with information saying that it’s dangerous outside and that it’s better to stay at home.

Source